V predvečer Dňa učiteľov sme zorganizovali súťažný kvíz. V úvode sme si prečítali niečo o živote J. A. Komenského a potom sme odpovedali na otázky. Jan Amos Komenský je považovaný za „učiteľa národov“. Deň jeho narodenia - 28. marec je zároveň Dňom učiteľov. Učiteľské povolanie je veľmi náročné a má nezastupiteľné miesto v našej spoločnosti. Aktivita bola príjemným spestrením dňa.
Deň učiteľov - kvíz v ŠI
Zbierka Hodina deťom 2025
Dňa 21.3.2025 sa žiaci našej školy zapojili do verejnej charitatívnej zbierky Hodina deťom. Dobrovoľníci počas 26. ročníka zbierali príspevky v uliciach mesta Nitra, a tiež na našej škole. Vyzbierané peniaze budú slúžiť na pomoc a podporu jednorodičovských rodín. Všetkým dobrovoľníkom a prispievateľom ďakujeme.
Týždeň plný zábavy a kreativity!
Milí spolužiaci,
pripravili sme pre vás týždeň plný zaujímavých aktivít, ktoré spríjemnia vaše školské dni. Každý deň bude mať svoju špeciálnu tému, do ktorej sa môžete zapojiť a ukázať svoju kreativitu a dobrú náladu.
Pondelok: Pyžamovo-teplákový deň
Príď do školy v niečom pohodlnom a cíť sa ako doma. Neváhaj si obliecť pyžamo, tepláky alebo iné domáce oblečenie, v ktorom sa budeš cítiť uvoľnene.
Utorok: Deň bláznov
Urob si malý žart zo spolužiakov alebo pedagógov tak, aby si nikomu neublížil, nič nepoškodil a nikoho to nebolelo. Potom daj všetko do pôvodného stavu. Využi svoju kreativitu a vymysli vtipný žart, ktorý rozveselí tvoje okolie. Príď bláznivo oblečená/ý. Zapoj sa do bláznivého kvízu.
Streda: Deň bez školskej tašky
Prines si do školy svoje veci v niečom inom ako v bežnej školskej taške. Skús použiť košík, kufor, vankúš alebo niečo úplne netradičné!
Štvrtok: Čierno-biely deň
Obleč sa do týchto dvoch farieb. Ukáž, že aj kombinácia čiernej a bielej môže byť štýlová a elegantná.
Piatok: Ponožkový deň
Obuj si dve rôzne ponožky na podporu osvety o Downovom syndróme. Každá ponožka môže byť iná, farebná a veselá!
Tešíme sa na vašu účasť a veríme, že si spoločne užijeme tento zábavný týždeň naplno!
Váš Školský parlament
Krajské kolo SOČ
Naši žiaci sa nestratili!
Dňa 25.3.2025 sa v Strednej priemyselnej škole strojníckej a elektrotechnickej v Mlynárciach uskutočnilo krajské kolo súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Táto prestížna súťaž, ktorá podporuje kreativitu a odborné znalosti stredoškolákov, sa v priestoroch školy konala už po 21. raz. Súťažilo sa v 17 odboroch a celkovo bolo prihlásených až 155 prác.
Našu školu reprezentovali žiaci Klaudia Jančiová, Aneta Gatciová, Natália Rapsová, Michal Kellner a Simona Kmeťová v odboroch ekonomika a riadenie, chémia, potravinárstvo, psychológia a gastronómia. So svojimi projektmi sa odhodlane postavili pred odborné komisie a prezentovali svoje vedomosti, analytické myslenie a bádateľské schopnosti.
Hoci konkurencia bola silná, naši žiaci sa rozhodne nestratili. Každý z nich sa umiestnil na štvrtom mieste. Ich usilovnosť, nadšenie a odborná príprava sa odzrkadlili vo vysokej úrovni prezentácií a kvalitných prácach.
Všetkým súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme im za vynikajúcu reprezentáciu našej školy. Veríme, že získané skúsenosti ich budú motivovať k ďalšiemu odbornému rastu a že sa v budúcnosti dočkáme ďalších skvelých výsledkov!
Umelecký život v našich internátoch
Tvorivosť je v každom z nás. Veľakrát si to ani neuvedomujme, aký by bol náš život nudný bez umenia. A tak sme sa rozhodli, že trošku tej tvorivosti a krásna odkryjeme na výstave tvorivých prác v ŠI na Cabajskej 6 na 4. poschodí. A pretože sa medzi nami nachádza veľa tvorivých duší, mohla vzniknúť krásna výstava. Do realizácie sa zapojili žiačky svojimi kresbami, maľbami, modelmi, hačkovanými výrobkami, kde prejavili svoje nadanie, talent i praktické zručnosti. Výstava mala veľmi pozitívne ohlasy. Najzaujímavejšie práce sme sa rozhodili vystaviť pred vstupom do školskej jedálne. Všetkým patrí veľká vďaka, že nám dovolili svoje diela vystaviť.
5
VZDELÁVANIE V ČAJOVNI DOBRÝCH ĽUDÍ
Triedy I.M,II.M a III.Sk sa dňa 25.3.2025 zúčastnili prednášky, ktorá bola venovaná čaju, jeho pôvodu, spôsobu pestovania, zberu, spracovania, prípravy a konzumácie. Súčasťou vzdelávania žiakov bolo aj senzorické hodnotenie rôznych druhov čajov a nápojov, ktoré priamo počas prednášky mohli ochutnať, čím edukácia mala charakter neopísateľného zážitku.
Naši žiaci sa zaujímali najmä o pôvod jednotlivých čajov, ich účinné látky a spôsoby prípravy. Veľkú popularitu mali čajové nápoje ochutené ovocím a výborne pripravený Matcha – mletý zelený čaj, ktorý pochádzal z Japonska. Veľkým prekvapením bolo použitie a spracovanie kvalitného zeleného čaju vo forme čokolády. Ochutnávka mala charakter dokonalého prepojenia senzorického vnímania s tradičným rituálom pri degustovaní čaju a jeho sekundárnych produktov - čokolády.
Na záver prednášky žiaci vo vitrínkach obdivovali skvosty zberateľských čajov, kanvíc, keramiky, ktoré majitelia priviezli z ďalekej Ázie – krajiny zdravého nápoja. Účastníci prednášky odchádzali spokojní, svoje vedomosti, ktoré práve získali, môžu využiť nie len počas štúdia, ale môžu sa stať aj inšpiráciou pre ich budúce povolanie v oblasti potravinárstva a gastronómie.
12
Svetový deň vody
Pri príležitosti Svetového dňa vody, 22.3.2025, sme sa zapojili do 22. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže „ My sa nevieme nahlas sťažovať“ so zameraním na ochranu prírody a environmentálnu výchovu s názvom Voda okolo nás, ktorá sa koná v Banskej Štiavnici.
Voda je okolo nás a berieme ju ako každodennú samozrejmosť. Sú miesta a ľudia, ktorí si veľmi dobre uvedomujú , aká je vzácna. Zásoby vody na našej planéte Zem sú obmedzené. Šetrime vodou! Zamýšľajme sa nad tým, koľko vody denne spotrebujeme.
Žiačka, Nikola Belovičová, z II.K triedy výtvarne stvárnila svoj postoj k vode s názvom „ Vzácnosť vo fľaštičke.“ Držíme palce v súťaži!
Celoslovenská súťaž v darčekovom balení s medzinárodnou účasťou
Dňa 19.3.2025 sa žiačka 4. S Viktória Čanakyová zúčastnila v Bratislave ,,Celoštátnej súťaže s medzinárodnou účasťou“. Umiestnila sa v bronzovom pásme. Súťaž sa konala pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, VÚC Bratislavský kraj s počtom súťažiacich 29. Súťažilo sa v 3 témach: 1. Zhotoviť darčekové balenie ,,Kniha a fľaša“. 2. Zhotoviť darčekové balenie svojmu pedagógovi 3. Propaguj ,,22.3.2025 – Svetový deň vody“.
Žiačke gratulujeme.
Workshop v ŠI
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých, či starých. Prostredníctvom kníh sa dostávame do iných svetov, do iných životov.
19. marca členovia čitateľského a environmentálneho krúžku spolu s vychovávateľmi zorganizovali workshop, kde sa vzájomne dopĺňal a prelínal svet kníh so svetom rastlín. Súčasťou aktivity bola burza kníh a burza rastlín. Žiaci i vychovávatelia mali doma knihy i interiérové druhy rastlín, ktoré už nepotrebovali. Bolo im ich ľúto vyhodiť, a tak ich priniesli na burzu, aby spravili radosť iným.
Pre zúčastnených boli pripravené aj zábavno-vedomostné aktivity, tvorivé dielne i bádateľské činnosti.
Žiaci prostredníctvom zážitku spoznávali svet kníh a svet rastlín. Rozvíjali kritické myslenie a vzájomnú spoluprácu.
1
Marec- mesiac knihy
Práve prebieha marec, ktorý je označovaný ako mesiac knihy.
Voľný čas sme využili na zábavný kvíz. Dievčatá sa dozvedeli, prečo je práve marec mesiacom knihy, kto bol Matej Hrebenda a iné zaujímavosti. Svoje vedomosti preukázali v súťažných otázkach. Po skončení kvízu sme sa rozprávali o knihách, ktoré aktuálne čítajú. Medzitým si dievčatá urobili pekné farebné záložky, kde prejavili svoju kreativitu a fantáziu.
Pamätihodnosti mesta Nitra
V čase konania externej časti maturitných skúšok – 11. marca 2025 – sa žiaci I.E, I.F a II.E zúčastnili prehliadky mesta Nitra. Pretože našu školu navštevuje veľa žiakov žijúcich mimo Nitry, zorganizovali sme pre nich exkurziu po pamätihodnostiach mesta.
Prvú zastávku sme mali v Diecéznej knižnici - jej počiatky siahajú až do 12. storočia. Pri soche Corgoňa – kováča, podopierajúceho roh tzv. Kluchovho paláca na Pribinovom námestí, sme si vypočuli povesť o tomto silákovi.
Následne sme sa pristavili pri Mariánskom stĺpe nazývanom aj morový stĺp, stĺp Panny Márie a Najsvätejšej Trojice, ktorý dal postaviť biskup Imrich Esterházi na pamiatku ukončenia veľkých morových epidémií. Súsošie bolo postavené v roku 1750 a jeho autorom je rakúsky sochár Martin Vögerl z Brucku an der Leitha.
Naša prehliadka pokračovala na hrade, v Bazilike svätého Emeráma (katedrálny chrám Biskupstva Nitra). Jej vznik sa datuje do 11. až 12. storočia.
Prehliadku sme ukončili v OC Promenáda, kde sme si prezreli výstavu prác žiakov stredných škôl pod názvom „Krok za šťastím“. Sú tu vystavené aj práce dvoch našich žiačok.
Pre žiakov bola exkurzia obohatením ich vedomostí o histórii mesta, získali na nej veľa nových a zaujímavých informácií.
Na návšteve vivária SPU - stretnutie s fascinujúcimi plazmi
Počas konania maturít v našej škole sme sa snažili žiakom spestriť vyučovanie návštevou vivária v Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Exkurzia im umožnila nahliadnuť do sveta plazov, ktoré sú súčasťou odbornej výučby na univerzite a poskytujú študentom jedinečnú možnosť spoznať tieto zaujímavé živočíchy zblízka.
Vivárium SPU je známe svojou rozmanitou zbierkou plazov, medzi ktorými sa nachádzajú rôzne druhy hadov, jašterov, korytnačiek a iných exotických tvorov. Počas návštevy sa žiaci mali možnosť dozvedieť množstvo zaujímavých informácií o anatómii, správaní a ekológii týchto živočíchov. Odborníci z univerzity im vysvetlili, aké podmienky sú nevyhnutné pre chov týchto zvierat a aký význam majú v prírodných ekosystémoch.
Najväčší záujem vzbudili veľké druhy hadov, ktoré mohli žiaci dokonca pohladkať a vyskúšať si ich držanie pod dohľadom odborníkov. Niektorí prekonali svoj počiatočný strach a odvážili sa na kontakt s plazmi, pričom ich prekvapila ich hladká koža a pokojné správanie.
Ďalšou atrakciou boli korytnačky, ktoré si získali sympatie svojím pomalým, ale zvedavým pohybom. Prekvapujúcim bol taktiež krokodíl, ktorý svojou nehybnosťou pôsobil ako atrapa, nakoniec svojím presunom do vody presvedčil všetkých, že je živý.
Žiaci ocenili exkurziu ako príjemné osvieženie v čase konania maturít. Možnosť vidieť plazy naživo, získať nové vedomosti a prekonať prípadný strach z týchto zvierat im priniesla nielen vzdelávací, ale aj zážitkový rozmer. Univerzitní odborníci zdôraznili, že takéto aktivity môžu pomôcť mladým ľuďom lepšie porozumieť prírode a ochrane zvierat. Návšteva vivária v SPU tak bola nielen edukatívnym zážitkom, ale aj príjemným spestrením vyučovania. Mnohí žiaci sa zhodli na tom, že by podobné exkurzie uvítali častejšie.
20
WORKSHOP s Mareenou
Okrem školských povinností sa žiačky ŠI C6 rozhodli využiť utorkové popoludnie tvorivými aktivitami, ktoré sa realizovali v Sekáči na Kupeckej ulici v Nitre.
Program vzdelávania nám ponúklo občianske združenie Mareena. Mali sme príležitosť zlepšiť svoje zručnosti, naučiť sa niečo nové aj o inej kultúre a možnosť, tráviť voľný čas. Toto občianske združenie realizuje vzdelávacie aktivity, ktoré prispievajú k začleneniu ľudí z cudziny do spoločnosti. Okrem toho ponúkajú a umožňujú miestnym obyvateľom, dozvedieť sa viac o cudzincoch a zahraničných kultúrach.
Vybrali sme sa s očakávaním, čo sa v danom mieste nové naučíme. Pridali sme sa k tvorivému stretnutiu a objaveniu čara, ručnej práce s textilom a vlnou.
Cieľom vzdelávacej aktivity bolo prostredníctvom konkrétnej techniky a zapojením vlastných skúseností, vytvorenie vlastnej kľúčenky. Dievčatá si ju vyrobili z farebnej vlny a špagátoviny.
Tento minimalistický produkt pôsobí nie len esteticky, ale je i vhodným módnym doplnkom, ktorý spája štýl s funkčnosťou. Vyrobenie kľúčenky si žiačky urobili ručne a každá podľa svojho vkusu.
5
Krásne popoludnie na Sihoti
Aktívny oddych sme dňa 11.03. strávili v obnovenom Nitrianskom mestskom parku. Dievčatá spolu s vychovávateľkami mali zaujímavú prechádzku. Pri jazierku nás privítali nutrie riečne, ktoré boli veľmi zvedavé a odvážne. Park je nádherne zrekonštruovaný, poskytuje priestor pre relax a športovanie, je domovom pre rôzne zvieratá. Tešíme sa na ďalšiu návštevu parku.
Podporte naše žiačky
Milí študenti,
s radosťou vám oznamujeme, že dve práce žiačok z našej školy postúpili do súťaže PLAGÁT A PRÍBEH ROKA 2025 – KROK ZA ŠŤASTÍM. Autorkami sú Daria Nesterenko z II.F a Nela Lojková z I.F.
Ich talent a kreativitu môžete podporiť svojim „likom“ tu: https://docs.google.com/forms/d/1nleS5Bw-E9V62_olpXle-x1cWX1H16uHOIw5XCg0QvY/viewform?edit_requested=true
Diela týchto dievčat sú súčasťou putovnej výstavy a do 31. marca 2025 budú vystavené v OC PROMENADA NITRA.
Ďakujeme za váš hlas.
Ing. Natália Rakovská
Jarná brigáda v ŠI C10
Krásne počasie sme v školskom internáte C10 využili na jarnú brigádu, pri ktorej sme upravovali naše najbližšie okolie. Žiaci sa šikovne pustili do práce na záhonoch, kde sa pomohlo rastlinkám okopávaním a strihaním, tiež sa odstraňovalo lístie a vyzbierali sa odpadky. Všetkým zúčastneným ďakujeme za spoluprácu.
4
Knižničná kvapka krvi
Naši žiaci opäť pomáhajú
Dňa 7. marca 2025 sa v priestoroch Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre uskutočnil už 6. ročník podujatia Knižničná kvapka krvi. Táto ušľachtilá akcia, organizovaná v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR, opäť spojila darcov krvi s cieľom pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.
Našu školu na tomto podujatí reprezentovalo 12 žiakov, ktorí sa rozhodli dobrovoľne darovať krv a prispieť tak k záchrane ľudských životov. Pre mnohých z nich to bola prvá skúsenosť s darcovstvom, no všetci sa zhodli na tom, že ide o významný a humánny čin, ktorý si radi zopakujú aj v budúcnosti.
Cieľom darovania krvi je pomôcť ľuďom v núdzi. Každý darca môže zachrániť až tri ľudské životy a zároveň získať cenné informácie o svojom zdravotnom stave. Pracovníci Národnej transfúznej služby SR nám zdôraznili potrebu pravidelného darcovstva mladých ľudí a boli radi, že sme sa stali súčasťou tejto krásnej tradície.
Sme hrdí na našich žiakov, ktorí svojou účasťou preukázali ochotu pomáhať a byť súčasťou komunity darcov krvi. Veríme, že ich príklad inšpiruje aj ďalších študentov a iných dobrovoľníkov.
Ďakujeme všetkým darcom za ich odvahu a ochotu pomáhať!
A ešte pár citátov z akcie:
„Myslela som si, že to bude horšie, len to trochu štípalo na začiatku.“
„Tak som sa tešila, naozaj som chcela pomôcť, ale mám málo železa.“
„Bál som sa, ale zvyknem si na to, pôjdem aj na budúce.“
„Neznášam ihly, ale dal som to!“
„Toľko vody som v živote nevypil!“
„Kvôli tomu aj fajčiť prestanem!“
„Vás táto škola zachránila. Paráda, veľa ich prišlo.“
„Ten mládenec to dal na pána, za 4 minúty.“
15
Stretnutie s preventistom
Dňa 5.3.2025 podvečer sa zúčastnili študenti z internátov C6 a C10 na stretnutí s policajným preventistom. Prednáška sa niesla v neformálnom duchu a priateľskej atmosfére. Žiaci sa dozvedeli viac o trestnoprávnej zodpovednosti, o obchodovaní s ľuďmi a o ďalších zaujímavých témach. Stretnutie bolo pre všetkých zúčastnených poučné a prínosné, spestrené aj skutočnými zážitkami a prípadmi z praxe.
Exkurzia do čokoládovni Schokoladen und Süßwaren - FRANZ HAUSWIRTH GmbH v Rakúsku
Žiaci 1., 2., 3. a 4. ročníka sa dňa 3. marca 2025 zúčastnili odbornej exkurzie v rakúskom meste Kittsee. Hlavným cieľom odbornej exkurzie z praktického vyučovania bola návšteva známej rodinnej čokoládovne FRANZ HAUSWIRTH GmbH, ktorá sa špecializuje na výrobu kvalitných čokoládových aj nečokoládových cukroviniek.
Po príchode do areálu spoločnosti nás srdečne privítal. Pán technológ nám poskytol informácie o firme a jej dlhoročnej tradícii. Na začiatku exkurzie sme si pozreli dokumentárny film, v ktorom sme sa dozvedeli o histórii podniku, jeho zakladateľoch a postupnom vývoji a rozširovaní firmy. Dozvedeli sme sa nie len to, že spoločnosť FRANZ HAUSWIRTH GmbH bola založená v 40. rokoch minulého storočia a postupne sa vypracovala na jedného z najznámejších výrobcov cukroviniek v Rakúsku, ale aj o jednotlivých technologických postupoch pri spracovaní čokolády a výrobe cukroviniek.
Po skončení filmu sme sa presunuli do výrobných priestorov, kde sme mali jedinečnú možnosť nahliadnuť do procesu spracovania kakaových bôbov a ich premeny na lahodné čokoládové produkty. Sledovali sme precíznu prácu strojov na plnoautomatizovaných linkách, ktoré zabezpečovali konšovanie, miešanie, nahrievanie, temperovanie, formovanie, plnenie a balenie čokolády, čokoládových a nečokoládových cukroviniek. Vo výrobe sa pripravovali cukrovinky aj čokoládové figúrky určené na Veľkú noc a nezabudli ani na DIA výrobky. Počas exkurzie sme mali možnosť senzoricky hodnotiť jednotlivé čokoládové výrobky.
Po ukončení prehliadky nasledovala možnosť návštevy podnikovej predajne, kde si žiaci mohli zakúpiť široký sortiment produktov tejto renomovanej značky. Mnohí zo žiakov využili túto príležitosť a odniesli si domov sladké suveníry pre seba i svojich blízkych.
Celá exkurzia bola pre žiakov nielen zaujímavým zážitkom, ale aj cennou skúsenosťou, ktorá im pomohla lepšie pochopiť procesy výroby cukroviniek. Sme vďační spoločnosti FRANZ HAUSWIRTH GmbH za ich ochotu a ústretovosť pri organizácii tejto exkurzie a veríme, že sa v budúcnosti budeme môcť zúčastniť podobných vzdelávacích aktivít, ktoré pomáhajú spájať teoretické vedomosti s reálnou praxou.
Štúr je v tom nevinne
Čo viete o Ľudovítovi Štúrovi? Kde býval? Zaviedol ypsilon? Ktorý jazyk považoval za „najväčšiu na svete motaninu“? Viete, ktorý mesiac nazývali štúrovci veľký sečeň?
Na tieto a mnohé iné otázky hľadali odpovede žiaci našej školy pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorý si pripomíname 21. februára.
Kvízové otázky zamerané na život a pôsobenie Ľudovíta Štúra niektorým triedam išli ako po masle, inde potrebovali aj malú indíciu. Záujemcovia si vďaka linku skúsili i vygenerovať svoje slovanské štúrovské mená, a teda sme zistili, že v čase štúrovcov by medzi nami bola i Horimila , Vedoslava či Branimír. Keď sme si vyskúšali, vďaka modernej technike, prepis súčasného textu do slovenčiny kodifikovanej v roku 1843 Štúrom, Hurbanom a Hodžom, zistili sme, že Ľ. Štúr za súčasný ypsilon skutočne nemôže. Posúďte sami.
Dobrí ďeň, milí žiaci,
pri príležitosťi Medzinárodnjeho dňa maťerinskjeho jazika porovnajťe jazik, ktorí bou vitvorení v r. 1843 s tím dňešním.