Stredoškolská odborná činnosť
Návšteva Krajskej knižnice zo ŠI
Liečivé byliny s harmonikou
Exkurzia – Slovenské cukrovary, s.r.o. AGRANA Sereď
- 29
Exkurzia – Slovenské cukrovary, s.r.o. AGRANA Sereď
Dňa 17.10.2024 sa žiaci tried II.M, II.K a zástupcovia tried I.M a I.K zúčastnili odbornej exkurzie v cukrovare v Seredi. Aj keď cesta ubiehala veľmi rýchlo, žiaci si ju užili a pani šoférku odmenili krásnym spevom.
Výroba cukru v Seredi má dlhú tradíciu. V roku 1844 gróf Esterházy práve tu založil prvý cukrovar. Súčasný majiteľ podniku – spoločnosť AGRANA – spracováva cukor nielen zo západného Slovenska, ale aj z východu našej krajiny. V závodoch spoločnosti v Rakúsku, v Českej republike, v Maďarsku, v Rumunsku, v Bosne a Hercegovine spracovávajú cukrovú repu od zmluvných pestovateľov a rafinujú surový cukor pochádzajúci z celého sveta.
Slovenské cukrovary, s. r. o. majú kapacitu vyprodukovať okolo 90 000 ton cukru z približne 700 000 ton cukrovej repy počas jednej kampane. Denne spracujú 5 až 7 ton cukrovej repy a repná kampaň trvá približne 130 dní.
Exkurzia začala krátkou prednáškou o správaní sa v podniku, o jeho histórii aj súčasnej výrobe. Krátke video nám priblížilo podmienky výroby cukru v závode. Žiaci počas exkurzie videli jednotlivé prevádzky – príjem cukrovej repy, plavenie, pranie, rezanie. Videli a ochutnali cukrové rezky, vysladené rezky, difúznu, ľahkú, ťažkú šťavu aj cukrovinu. Mali možnosť vidieť melasu a oboznámiť sa s jej ďalším využitím. V AGRANE sa vyrába kryštálový cukor, ktorý sa balí do papierových obalov s hmotnosťou 1kg, 50 kg a 100 kg.
Každého žiaka zaujala iná časť výroby. Niektorí si pofrflali na teplo v prevádzke. Celou výrobou sa niesla typická repná aróma, ktorá pripomínala na začiatku žiakom pukance a neskôr „mekáč“, keďže bol čas obeda.
Naše maturantky sa zaujímali o pracovné pozície a dozvedeli sa, že momentálne nemajú žiadne voľné miesto. Ak si však podajú k nim žiadosť o prijatie do zamestnania, isto sa im firma ozve. Zistili sme, že cukrovarník je náročné, ale veľmi potrebné povolanie, lebo sladké má každý rád.
Ďakujeme pani Ing. Martine Sojkovej a jej spolupracovníkom za zaujímavý výklad a realizáciu exkurzie pre našich žiakov.
Určovanie druhov drevín v ŠI
V jeseni hýri príroda rôznymi farbami listov, ktoré sa odpadom dostávajú do našej bezprostrednej blízkosti. Listy aj konáriky stromov sme využili v rámci krúžku environmentálnej výchovy a interaktívneho kvízu ako súčasť určovania druhov drevín podľa asimilačných orgánov. Na uchovanie atmosféry babieho leta sme preniesli listy aj do aranžmánov, ktoré predstavujú skratky názvov stredných škôl, ktoré žiačky navštevujú. Fóliou uzavreté aranžmány z listov nás budú tešiť a skrášľovať nám okenné tabule v našich priestoroch.
SPOZNAJ EURÓPU
Dňa 18.10.2024 trieda IV.E a dňa 25.10.2024 trieda IV.S vyrazili na zaujímavé podujatie v OC Promenáda v Nitre s názvom Spoznaj Európu. Prostredníctvom dotykových hier a dotykových exponátov prenikli do sveta zábavy a zužitkovali svoje vedomosti v slepej mape, pri pexese vlajok štátov Európy a ocitli sa v Paríži pod Eiffelovou vežou, v Holandsku na bicykli, či na tatranských zasnežených vrcholoch. Z výstavy odchádzali žiaci nadšení a plní nových zážitkov.
3
Mesiac úcty k starším - stretnutie s bývalými kolegami
V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších.
Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú mladším generáciám.
24. októbra 2024 sa v zasadacej miestnosti SOŠ potravinárskej v Nitre konalo pod záštitou p. riaditeľky školy Ing. Kataríny Čurillovej a Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pri SOŠP príjemné posedenie s bývalými zamestnancami školy, ktorí sú už na zaslúženom dôchodku. V príhovore pani riaditeľka poďakovala všetkým prítomným za roky strávené v našej organizácii, kde odviedli skvelú prácu či za katedrou, na úseku praktického vyučovania, ekonomickom i technickom úseku alebo vo výchove mimo vyučovania. Zaželala im pevné zdravie, čerstvú myseľ a veľa radosti zo života.
Príjemným spestrením jesenného popoludnia bol krátky ale hodnotný kultúrny program, v ktorom účinkovali žiaci Súkromného konzervatória Heleny Madariovej a Strednej odbornej školy potravinárskej v Nitre.
Všetci zúčastnení sa cítili príjemne, stretli sa s bývalými kolegami, priateľmi a spoločne si zaspomínali na staré dobré časy.
Milí seniori, prajeme Vám, aby ste boli obklopení láskou, úctou a pozornosťou svojich najbližších. Nech je Vaša jeseň života plná farieb.
Záložka do knihy spája slovenské školy
Prečo je toto moja najobľúbenejšia kniha?
Práca na celoslovenskom projekte – Záložka spája slovenské školy sa začala už začiatkom septembra 2024. Vyučujúce SJL so žiakmi besedovali o obľúbených knihách, čím motivovali žiakov I. a II. ročníkov aj k výtvarnému stvárneniu témy – „Prečo je toto moja najobľúbenejšia kniha?“ Žiaci mali možnosť navštíviť našu malú knižnicu na 2. poschodí a vypožičať si podľa vlastného výberu knihu. Po prečítaní a krátkej interpretácii si vytvárali náčrty a skice. Dôležité bolo nielen vystihnúť danú tému, ale aj zvládnuť a výtvarne dotvoriť formát a samotnú kompozíciu záložky, ktorá bola zároveň darčekom pre neznámeho spolužiaka z inej školy. V školskom roku 2024 – 2025 nám bola pridelená Stredná odborná škola Jána Antonína Baťu v Partizánskom.
Našim žiakom sa podarilo zhotoviť viac ako 40 zaujímavých záložiek. Používali rôzne výtvarné techniky, maľbu, koláž, kresbu, no mnohí menej výtvarne zruční využili nové grafické programy. Tým sa nám podarilo vytvoriť širokú škálu malých výtvarných diel s rôznorodým využitím výtvarných a grafických techník a postupov.
Od partnerskej školy sme dostali v týchto októbrových dňoch zásielku, ktorá obsahovala podobný počet záložiek. Nechýbali napríklad ani intarzované a textilom oživené záložky, či pokusy o 3D priestorové zobrazenie.
Uvedený 13. ročník považujeme za úspešný a zaujímavý ,najmä samotnou témou, ktorá v sebe zahŕňa kreativitu a voľnú ruku výberu kníh čitateľa. Celý projekt - Záložka spája slovenské školy je každoročne organizovaný Oddelením knižničných a informačných služieb, Odborom podpory neformálneho vzdelávania, NIVAM Bratislava, ktorého sa radi zúčastňujeme. Už sa tešíme na vyhlásenie novej témy budúci školský rok.
ISIC známka
„Deň chleba“ na SPU v Nitre
Zamestnanci Ústavu potravinárstva, Fakulty biotechnológie a potravinárstva, SPU v Nitre zorganizovali 22.10.2024 akciu pod názvom „Deň chleba“, ktorej cieľom bolo zvýšiť povedomie o význame chleba a pečiva vo výžive človeka, nutričnom zložení týchto výrobkov, informácie o základných chlebových obilninách a technológie výroby. Súčasťou podujatia bola výstava a prezentácia pekárskych výrobkov fakultnej výroby, tiež z domácej výroby študentov FBP, komerčnej výroby, ale aj pekárskych výrobkov našej školy, spojených s ochutnávkou prezentovaných výrobkov a tiež súťaž o najlepší prihlásený bochník chleba z domácej výroby.
16
„Varíme jesenné jedlá“ – jablkovo-škoricové palacinky
Žiaci v ŠI C10 si spríjemnili jesenné popoludnie a večer prípravou jablkovo-škoricových palaciniek, v ktorých sa využili čerstvo zozbierané domáce jabĺčka a ako príloha aj domáce hrušky a slivkový džem z tohtoročnej úrody sliviek. Cesto sa pripravovalo z vajíčok, mlieka, oleja, múky, prášku do pečiva, mletej škorice a nastrúhaných jabĺčok. Žiaci sa šikovne vystriedali v pečení palaciniek a v ich naplnení, najviac sa tešili z degustácie. Všetkým prítomným chutilo a nechýbal úsmev na tvári.
2
Výstava v Synagóge
Vo štvrtok 17.10.2024 sme sa spolu s našimi žiačkami Školského internátu SOŠ potravinárskej Nitra vybrali do Synagógy v Nitre za účelom prehliadky aktuálnej výstavy, ktorú ponúka mesto Nitra pod záštitou primátora mesta.
Oslovila nás výstava obrazov česko – slovenského maliara Ladislava Mária Wágnera, ktorý monitoroval tvorbu od prvej polovice 80. rokov, až po súčasnosť. Tvorili ju prevažne zapožičané diela zo súkromných a štátnych zbierok.
Výstava bola zaujímavá, umelecké diela boli veľmi nápadité, krásne. Cieľom bolo kultúrne vyžitie žiačok, rozvoj kreativity, emocionálneho precítenia, vkusu. Snahou vychovávateľov je viesť žiakov k prejavu viacerých foriem umenia.
Následne po výstave obrazov sme sa presunuli do koncertnej siene Synagógy, kde sme mali možnosť zažiť klavírny koncert v doprovode huslistky od Emanuela Maňúcha, skladbami od F. Chopina. Boli to skladby, ktoré vznikli v období romantizmu. Tento skladateľ bol výnimočný tým, že skladal skladby v siedmich rokoch. Jeho známe diela boli napríklad: slávny Smútočný pochod, Sonáta b mol, rôzne valčíky, mazurky, balady a slávnostné polonézy. Jeho hudba predstavuje vrchol romantickej klavírnej tvorby a dodnes patrí k základnému repertoáru klaviristov. Bol to nezabudnuteľný zážitok.
Kultúrny zážitok splnil cieľ i účel.
10
Výnimočná cena za básnickú tvorbu pre našu žiačku
Literárna celoslovenská súťaž Škultétyho rečňovanky XXIII. ročník pozná víťazov!
Dňa 18.10. 2024 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe žiakov základných a študentov stredných škôl „Škultétyho rečňovanky“. Ocenenou bola naša žiačka EMA MARKOVÁ z II.K triedy.
V III. vekovej kategórii – vlastná tvorba - poézia (stredných škôl) sa umiestnila na III. mieste. Do súťaže boli poslané 3 básne, ktoré sú súčasťou tradičného literárneho zborníka. Program odovzdávania cien bol veľmi bohatý a zaujímavý. Účastníci súťaže a organizátori položili kvety k pamätníku A.H. Škultétyho na námestí Veľkého Krtíša. Následne v Obradnej sieni Mestského úradu vo Veľkom Krtíši sa stretli víťazi s predstaviteľmi Hontiansko-novohradskej knižnice A.H. Škultétyho, s primátorom mesta Veľký Krtíš . Súťaž zároveň podporili U. fond na podporu umenia – hlavný partner, Slovenské literárne centrum, Banskobystrický samosprávny kraj, Matica slovenská, mediálny partner Pokrok, Spoločnosť A. H. Škultétyho.
Popoludní sa konal s mladými autormi Rozborový seminár mladých autorov s členmi odbornej poroty a spisovateľmi.
Eme, nádejnej poetke k dosiahnutému úspechu blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v literárnej tvorbe.
Burza informácií 2024 Nitra
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny opäť po roku usporiadal Burzu informácií v Nitre. Konala sa dňa 17.10.2024 v priestoroch Strednej odbornej školy stavebnej, Nábrežie mládeže 1 v Nitre. Odprezentovať svoje učebné a študijné odbory boli aj zástupcovia našej školy, pričom priestor na prezentáciu mali aj zamestnávatelia, s ktorými spolupracujeme v oblasti duálneho vzdelávania. Žiaci základných škôl, ktorí sa rozhodujú pre svoje budúce povolanie tak mali možnosť priamo získať informácie o možnostiach štúdia na našej škole. O poradenstvo pre voľbu povolania sa spolu s nami zaslúžila aj spoločnosť BILLA s.r.o., Kaufland SR v.o.s. a spoločnosť PENAM SLOVAKIA, a.s.
Hasičský a záchranný zbor Nitra - návšteva zo ŠI
Dňa 14.10.2024 sa žiačky školského internátu SOŠ potravinárskej v Nitre zúčastnili v Hasičskom a záchrannom zbore v Nitre odbornej exkurzie na tému Bezpečnosť a ochrana zdravia. Odborné informácie nám poskytol vedúci hasičov pán Martin Hochman, poukazoval nám priestory hasičskej stanice, vybavenie, pracovné - špeciálne oblečenie, pomôcky i zásahové motorové automobily a erudovaným výkladom nám priblížil prácu hasičov. Vysvetlil nám nielen postup pri konkrétnych zásahoch, povinnosti hasičov, ale aj organizáciu ich pracovného dňa. Cieľom exkurzie bolo, aby si žiačky osvojili základy bezpečnosti a ochrany a videli, ako vyzerajú priestory hasičského zboru. Žiačky boli doprevádzané PhDr. Ščasnou a PaedDr. Forrovou. Prednáška bola pre žiačky aj vychovávateľky zaujímavá.
7
Chlieb náš každodenný....
Na povrchu zlatistý a chrumkavý, vo vnútri dokonale vláčny a mäkký. Viete čo je to? Áno, predsa chlieb, ktorého sa hádam ešte nikto z nás neprejedol. Každoročne si 16. októbra pripomíname Svetový deň chleba. Inak tomu nebolo ani tento rok.
V našej škole sme si chlebík uctili rôznymi aktivitami. Na úseku praktického vyučovania pani majsterky so žiakmi upiekli rôzne druhy chlebíkov, ktoré potom posunuli tímu z teoretického vyučovania. Pani učiteľky so žiakmi pripravili rôzne druhy nátierok, ktorými chlieb ochutili a pripravili rôznorodé, chutné a voňavé, chlebíkové palety, ktoré ponúkli hosťom.
Pri príležitosti oslavy sme na pôde školy privítali žiakov 9. ročníka ZŠ, delegáciu z SPU v Nitre a pani technologičku z firmy LESAFFRE. S pani technologičkou sme medzinárodný sviatok oslávili prácou, workshopom so žiakmi zo ZŠ Mojmírovce a z odboru cukrár pekár sme upiekli nové druhy chleba.
Pripravili sme chlieb BONVITAL, ktorý obsahuje vysoký podiel vlákniny a 50% jeho obsahu tvoria ľanové a slnečnicové semiačka a chlieb IMUNO BOOSTER, ktorý je obohatený o vitamíny B6, B 12, D3, zinok, selén a kyselinu listovú.
Chlieb je potravina, ktorá si svoj sviatok určite zaslúži. Chlieb, či už pšeničný, pšenično-ražný, celozrnný, tekvicový, skrátka každý obsahuje minerálne látky, ktoré sú prospešné nášmu zdraviu. Veď už od nepamäti je symbolom života. Stretnete sa s ním na celom svete, nepozná kultúrne hranice. Často je vnímaný ako symbol mieru, a nikdy sa ho neprejeme.
Zaujímavosti o chlebe:
- Predchodcom nášho chleba boli placky. Starí Egypťania a Rimania ich zdokonaľovali rôznymi prísadami.
- V stredoveku sa chlieb piekol s anízom, so šalviou a s majoránkou.
- Chlebové výrobky obsahujú vápnik, železo a vysoký podiel vlákniny, ktorá napomáha tráveniu.
- Tmavé chleby, nie však prifarbované, sú pre náš organizmus najzdravšie. Obsahujú veľké množstvo celých zŕn, ktoré čistia naše orgány.
- Chlieb v tvare placky, z nekysnutého kukuričného cesta, poznáme pod názvom tortilla. Pochádza z Mexika a plní sa mäsom alebo šalátom.
- Arabský chlieb – pita, je plackou z celozrnnej chlebovej múky a tiež sa plní mäsom a zeleninou.
- Francúzsky náučný slovník hovorí o 34 druhoch chleba, ako aj o domácom, sedliackom a výberovom. Najobľúbenejšie sú vo Francúzsku u nás známe bagety.
24
Alegorická rozprávka v ŠI
Vychádzka na Šibeničný vrch v ŠI
Jeseň už vidieť na každom kroku. Stromy menia svoju farbu, listy zapĺňajú chodníky. Využili sme krásne počasie a vybrali sa na jesennú vychádzku na kopec, ktorý sa v minulosti volal Borina. Je súčasťou Lesoparku Nitra, ktorý sa zmenil na nepoznanie. Pribudli chodníky, lavičky, zeleň a ihrisko pre deti. Vychádzka bola pre nás relaxom a príjemným spestrením popoludnia. Načerpali sme novú energiu do nasledujúcich dní.
Pozvánka
Exkurzia - spoločnosť HSH
Dňa 10.10.2024 navštívili naši žiaci z odboru mäsiar kuchár/mäsiarka kuchárka spoločnosť HSH, s.r.o Veľké Zálužie, kde majú možnosť absolvovať prax formou duálneho vzdelávania. Zástupcovia spoločnosti nás privítali ochutnávkou ich výrobkov. Žiaci ochutnali rôzne druhy šuniek, nárezov, klobás a párkov. Popri výborných raňajkách sme si vypočuli zaujímavosti o spoločnosti HSH, s.r.o. a výhody, ktoré čakajú žiakov v duálnom vzdelávaní. Následne sme prešli celou technológiou výroby od porážacej linky, až po balenie hotových výrobkov. Poverení zamestnanci nám opísali pracovné postupy a úkony, ktoré sa vykonávajú na každej z výrobných liniek a ochotne odpovedali na naše otázky.