V pondelok 6.10.2025 večer, sme so žiakmi ŠI strávili v divadle Andreja Bagara v Nitre. Inscenácia, ktorú sme videli, bola určená primárne študentom stredných škôl, rodičom a pedagógom. Divadlo Andreja Bagara v Nitre, ju pripravilo v spolupráci s Divadelnou fakultou Vysokej školy múzických umení, ktorej cieľom je systematicky podporovať tvorbu mladých divadelníkov.
Inscenácia NIČ je bránou pre komunikovanie pálčivých tém, ktoré vstupujú s čoraz väčšou intenzitou do života dnešnej mládeže. Je to odrazový mostík pre rozhovor o často stále tabuizovaných témach. Preto sa po každom predstavení uskutoční diskusia s tvorcami, účinkujúcimi hercami a s prizvaným poradcom. Aj my sme boli súčasťou veľmi zaujímavej diskusie. Ako pedagógovia veríme, že aj divadelné predstavenia, umenie a diskusie môžu byť prevenciou násilia, polarizácie a krutosti v spoločnosti.
Diskusia v závere večera, nám dala varovanie pred tým, že ak stratíme cit, ľudskosť a vzájomné pochopenie, vytvoríme veľmi nepríjemný, priam strašný svet, v ktorom sa nedá žiť. Preto je dôležité, aby každý mladý človek vedel, že:
„... je v poriadku cítiť sa zle, neprijatý, nepochopený, mať strach alebo stratiť zmysel života..., ale je dôležité o tom hovoriť a vyhľadať odbornú pomoc alebo pomoc blízkych.“